PR / T 123.456.7890 / F 123.456.7899 / info@mysite.com / © 2023 by PR.  Proudly created with Wix.com

International  Online

 Water Color Painting  Competition 2020   

25 January to 25 February, 2020

It is our pleasure to inform you on behalf of the Bindaas Artist Group (BAG) that more than 1934 Artist submitted his/her artworks for “INTERNATIONAL ONLINE WATER COLOR COMPETITION 2020” from around the world. You are the lucky one which artwork also keeps under 160 art works, Jury members-

 

  1. Amit Kapoor-  International Watercolor Society – Director, IWS INDIA – President, Watercolour Society of India (WSI) – Founder, New Delhi, India

  2. Aood Ampawa- Renowned Watercolor Artist, Thailand

  3. Bijay Biswaal-   Realistic Artist, Brand Ambassador- Winsor Newton, Angul, Orissa, India,

  4. Ekaterina Sava- Water Color Artist, Rome, Italy

  5. John Cooney- Realistic figurative Artist, Northern Ireland

  6. Mark David Heine- Artist & Author, Victoria, British Columbia

  7. Rick Huang- World Renowned Watercolor Artist, Nanning, China

  8. Vilas Tonape- Contemporary Realistic Artist, Professor & HOD Department of Art, Methodist University, North Carolina, USA

  9. Achintya Hazra - Founder of Muse Art group, State Head of Uttarakhand: International Water Colour Society, Howrah,West Bengal, India

 

Selected 30 Top Artists artwork in Gold Category and 90 Best Art works Selected Artists in Silver Category and 40 Merit Artists in Bronze Category, Online Exhibition will be centered in the beautiful page of the BAG website.

Thank you and congratulations! We are grateful in recognition of his/ her valuable contribution for the Online art Competition. We wish you a great success in your creative endeavors’ as an accomplished artist in forthcoming years.

TOP 30 SELECTED GUEST ARTISTS - GOLD CATEGORY

1. Aarti Ketu Patel - Ahmedabad, India

2. Abhilash Dewangan - Chhattisgarh, India

3. Akash Biswas - Andaman

4. Alisa Ilina- Saint Peterburg, Russia

5. Babuli Kandi - Odisha

6. Bao Huynh - Vietnam

7. Bharath Kumar Aradhya - Karnataka ,India

8. Bhawana Chaudhary - Aligarh, UP, India

9. Chalee Wongsontham - Bangkok

10. Deepak Kumar Sharma - Pune

11.Hanna Chapurnaya-Aleinik - Belarus

12. Hemali Darshan Shah - Ahmedbad

13. Jorge Armando- Peru

14. Lipika Chaudhuri - West Bengal

15. Mukesh K. Saini -  Aligarh

16. Partha Protim Bala - Bangladesh

17. Pragya Ranjan - Bihar

18. Rahul Naskar - West Bengal

19. Rajan Dey - Kolkata

20. Rak Weera -Thailand

21. Ridip Das - Haryana

22. Sachith Isuranga Vithanage - Sri Lanka

23. Shirin Nematzadeh - Iran

24. Shivali Rajpoot - Bhopal, MP

25. Siwa  Inthakhot - Thiland

26. Subhajit Singha - West Bengal

27. Suchat Kananon - Thailand

28. Sujit Das - West Bengal

29. Suresh Syangtan(Tamang) - Kathmandu , Nepal

30 Thongtep Rawinan -  Thailand

BEST 90 SELECTED  ARTISTS - SILVER CATEGORY

1. Abhishek Parui - Kolkata, India

2. Akashdeep Bhowal - West Bengal, India

3. Akshay Anandrao Patil - Maharashtra

4. Alka Chadha Harpalani - Bangalor

5. Amaraa Varma - Tamilnadu, India

6. Aniket Das - Mathura, UP, India

7. Anindya Jashu - West Bengal, India.

8. Ankit Gaurav - Jharkhand, India

9. Anna Andreevna Ugryumova - Russia

10. Anna Tovstaya - Russia

11. Anubha Verma - Ghaziabad , India

12. Arnel Millos - Philippines

13. Bharat Parte - Mumbai

14. Bikram Roy - Assam, India

15. Bipasha Midya Ahmed -Maharashtra

16. Bipin Soni

17. Biplab  Rej - New Delhi

18. Chairat Seemaroj -Thailand

19. Chandan Singh - Chitrakoot, UP

20. Chatree Jandech - Thailand

21. Deepak Sahani - Jaunpur, U.P

22. Devika R. Khadilkar - Maharashtra

23. Dinesh Kumar - New Delhi

24. Dr. Mallikarjun C. Bagodi - Karnataka

25. Dr. Jaspals - Hoshiarpur, Punjab

26. Dr.Vandana Malhotra - Chandigarh

27. Ebrar Ahamad - New Delhi

28. Elena Ivanovna Muravyeva - Moscow

29. Gausvami Ashokpuri Lilpuri - Gujrat

30. Gayathry D. - Puducherry

31. Giordano Gattolin - Italy

32. Goviind Silimkhann - Panaji - Goa

33. Hemkumar Topiwala - Karnataka

34.  Irina  Surkova - Russia

35.  Irina Petrovskaya - Moscow

36. Ishwar  Chand Gupta - Aligarh

37. J Rakesh - Chennai

38. Jesal Sujal Dalal - Gujrat

39. Jnyaneshwar .Hondappagouda-Karnataka

40. K.Vishwanthan - New Delhi

41. Kalidas K Satardekar - Goa

42. Kanchan Parag Mulay - Maharashtra

43. Kavita Soni - Bhuj, Gujrat

44. Krupa Vijal Shah - Ahmedbad

45. Nakshdeep Singh - Chandigarh

46. Natalia Gudina - Moscow

47. Neelam Kant - Agra

48. Niladri Ghosh - West Bengal

49.  Nina Polunina - Russia

50. Nisha Sehjpal - Noida

51. Natalya Nikityuk - Russia

52. Pocholo Issa Estremos - Singapore

53. Prakash Upadhyay - Uttarakhand

54. Rajib Agarwal - Jharkhand

55. Rajib Sikdar- West Bengal 

56. Rajnikant Agravat - Gujrat

57. Raksha Ranganath -Mysore

58. Ram Kumar Maheshwari -Gwaliar

59. Ram Sumer - Lucknow

60. Rama Sharma - Delhi

61. Ramandeep Kaur - Punjab

62. Rashmita Kanojia - Haryana

63. Raul M. Saria - Singapore

64. Rinuja Sivasangar - Sri Lanka

65. S A Jafar - Aligarh

66. S.Sakthidasan - Pondicherry

67. Samir Das - Assam

68. Sandatharaka Abeysinghe - Sri Lanka

69. Sanjay Dhawale - Maharastra

70. Santu Naskar - West Bengal

71. Satya Prakash Swain - Odisha

72. Shashank Shukla - Gaziabad

73. Sheetal Manish Bawkar - Mumbai

74. Shiva Baraya - Karnataka

75. Shweta Saha - Bihar

76. Sonu Kumar - Punjab

77. Subhash Shorey - Chandigarh

78. Subhojit Roy - North Kolkata

79. Subrata Basu - Bangalore

80. Sweta Pant - Almora

81. Thanakhom Khampeht - Thailand

82. Thongterm Turuntaviriya - Ratchaburi

83. Tomáš Fišera - Prague

84. Vaishali Namdeorao Pakhale- Nagpur

85. Vera Brusenko - Zurich (Switzerland)

86. Vikash Kumar Kushwaha- Bulandshahar, UP

87. Vinayak R Chikkodi - Karnataka

88. Vinod Chachere - Nagpur

89. Yogesh Kumar - Varanasi

90. Zimina Olga - Russia

MERIT CERTIFICATE 40 ARTISTS I Bronze Category

1. Ambika Charan Pani - Jamshedpur

2. Balasubramanian.M - Tamil Nadu

3. Chanya Khunnuch - Thailand

4. Debashis Das - West Bengal

5. Dhiman Bhattacharjee - Kolkata

6. Disapol Paengsri - Thailand

7. Ewelina Dydacka - Poland

8. Forena Shah --

9. Jitendra Kumar-Gaziabad

10. Kanak Sharma -Pune

11. Kavita -Varanasi

12. Loveleen Kaur - Punjab

13. Mahendra Shewale - Pune

14. Manohar  Chand - Mumbai

15. Mihai Albu - Romania

16. Monticha Vonginta  - Muang

17. Nahid Aamina Sowkath - Tamilnadu

18. Naresh Kumar - Agra

19. Nipuni Mallika Arachch - Sri Lanka

20. Nishant Wani - Pune

21. Praful Motiram Dekate - Nagpur

22. Prasenjit Sinha  - West Bengal

23. Rajendra Kumar Bhartiy - Lucknow

24. Ram Mohan E - Hyderabad

25. Ramashish Kumar Chouhan - Lucknow

26. Ranjeeta  Verma - Bihar

27. Rashmi Soni - Amarwara, MP

28. Sanchai Khunnuch - Thailand

29. Shambhu Roy - Kolkata

30. Shivangi Kalra - New Delhi

31. Shuvankar Bera - Banglore

32. Sonal Thakor - Gujrat

33. Subarna Adhikary - West Bengal

34. Sudha Jagirdar - Hyderabad

35. Sushil Laishram - Manipur

36. Svetlana Tupahina - Belarus

37. Svetlana Vecherskaya - Moscow

38. Treevit Lee iwesangvongthong - Bangkok

39. Trusha Karwade  - Maharashtra

40. Watana Kreetong - Bangkok